Способността да мечтаем и от какво се нуждаем, за да го правим. Това е в основата на новия спектакъл по класическата приказка "Пепеляшка", която режисьорът Съби Събев поставя на сцената на Държавен куклен театър - Бургас с премиера на 27 ноември.
"За да мечтаеш, трябва да си отворен и добронамерен към света, който те заобикаля. Не само към хората, но и към самия неодушевен свят, който е около теб", коментира в интервю режисьорът и автор на драматизацията Съби Събев.
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.
„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена
Статуя на родения в щата Арканзас кънтри певец Джони Кеш ще може да бъде видяна на най-невероятното място: Капитолия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Лидери на Конгреса, законодатели от Арканзас и членове на семейство Кеш ще присъстват днес на откриването на бронзова статуя, изобразяваща "Мъжа в черно".
Статуята на Джони Кеш е втората нова фигура, която Арканзас изпраща, за да замени две съществуващи изображения, представящи щата в Капитолия на САЩ повече от 100 години.
Друга статуя, изобразяваща лидера за граждански права Дейзи Бейтс, беше открита по-рано тази година.
През 2019 г. законодателният орган на щата гласува да замени с Бейтс и Кеш двете предишни статуи на Арканзас, които изобразяваха малко известни личности от 18-и и 19-и век.
Двете нови статуи бяха одобрени, след като законодателите на Арканзас обсъдиха различни идеи.
Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.
77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.
„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“
Мей каза, ч
Шоуто на Армин ван Бюрен на 30 август се мести на закрито – в зала „Арена София“, съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е част от поредицата Sofia Solid.
Към сета на петкратния носител на титлата „Най-добър диджей в света“ се присъединяват и още трима топ световни артисти – Мес Саломе, Avalan Rokston и Юна.
„Промяната на локацията не само ще запази позитивната хронология в историята на всички гостувания на Армин ван Бюрен в София, но и ще осигури още по-интензивно и енергично парти преживяване за публиката с удължено времетраене на DJ сета на Армин и включването на още трима топ диджеи и артистите от Нов Цирк с атрактивна съпътстваща програма. По-дългото времетраене на събитието означава повече музика, повече емоции и незаб
По думите му в основата на спектакъла е залегнала идеята децата да видят по нов начин кой всъщност може да мечтае.
"Когато се затвориш в себе си и смяташ, че светът ти принадлежи, по някакъв начин ти постепенно се деформираш в живота и губиш интерес към него. А когато си отворен, имаш възможността да мечтаеш и с това постепенно животът става все по-цветен", коментира още той.
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът-солист Теодор Цаков ще изпълнят за първи път главните роли в класическия балет "Лебедово езеро" на сцената на Държавна опера - Бургас на 8 ноември, съобщават от културната институция в морския град.
Двамата ще са съответно Одилия и принц Зигфрид в творбата по музика на Пьотър Илич Чайковски и с режисьор Хекмет Мехмедов. Те имат опит в ролите от турнета на трупата на операта в други градове, но за първи път ще се представят в тях на своята титулярна сцена в Бургас.
"Лебедово езеро" ще гостува със същия състав в Троян на 25 ноември, както и в Плевен - на 26 ноември.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова. Репетитор на балетния състав на „Лебедово езеро“ е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на бургаската опера, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са де
Кметът на Свищов Генчо Генчев ще участва в 18-ата годишна среща на Експертната мрежа по нематериално културно наследство в Югоизточна Европа, която ще се проведе от 9 до 11 октомври 2024 г. в град Варшава, Полша. Това съобщиха от пресцентъра на Община Свищов.
Срещата се организира от ЮНЕСКО и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, а домакин на събитието тази година е Катедрата на ЮНЕСКО в Университета на Варшава.
Тя ще събере за първи път представители на институциите, които са националните контактни точки по прилагането на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, с професионалисти в областта на културата, културното наследство и представители на градските администрации. Съвместно те ще обмислят как да засилят мерките за опазване на живото наследство в градска среда.
В рамките на
Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти.
За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф
Петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открито с кратка церемония в двора на „Зеленото училище“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов".
Форумът се организира традиционно от Община Шумен и Дружеството на шуменските художници (ДШХ). В тазгодишното му издание участват 10 художници: Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив, проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Замeстник-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, старши експертът в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администрация Даниела Вичева и председателят на ДШХ Петьо Дамянов се обърнаха с кратки пр
Група „Колдплей“ издаде 10-ия си студиен албум Moon Music, който породи смесени рецензии, но феновете им остават верни.
Албумът съдържа 10 песни, предимно оптимистичен поп, примесен с фънк, електро и афробийт. Темите са главно любовни, като се намесва космическо измерение. Те са ефирни и мечтателни, с дълги инструментални части.
Moon Music започва с едноименната песен, която е с артистичната атмосфера от ранните им хитове, като прераства в нежна пиано балада. Следва водещият сингъл feelslikeimfallinginlove, типичен поп, напомнящ за A Sky Full of Stars от 2014 г. и Something Just Like This от 2017 г. Jupiter и Good Feelings са жизнеутвърждаващи химни.
Професионалните отзиви за Moon Music са предимно със забележки. Най-позитивни са на „Ню мюзикъл експрес“, според които албумът демонстрира „силата на музиката да преодолява бурите в жи
Събев казва, че изборът на заглавие е бил спонтанен, но единодушен, когато заедно с директора на театъра Христина Арсенова решават, че искат да поставят нов прочит на класическа история. За него това не е първа среща с известната приказка, но казва, че за първи път я поставя в Бургас и то точно по този начин - с класическа система кукли марионетки.
"Наред с петрушката и явайката това е една от класическите системи кукли, които действително се възприемат от децата като чиста форма на куклен театър, тъй като все повече актьорите излизат пред сцената. Ние по някакъв начин сме балансирали откритата актьорска игра и работата с куклите и именно върху самата кукла е легнал основният разказ на самото представление. Мисля, че точно това ще допадне на децата", каза още Събев.
По думите му задачата на представлението е да разкаже класическия сюжет на приказката, като същевременно внесе и съвременна интерпретация на съответните образи, които по някакъв начин да се превърнали в клишета.
"Именно чрез живия актьорски план и коментарите на самите актьори ние вмъкваме едни по-актуални теми в приказката с тънко чувство за хумор и ирония. Не идеализираме самите образи, а ги правим по-обемни и пълнокръвни. Това е може би и различното в нашата интерпретация на този класически сюжет", коментира Събев.
В спектакъла, който ще има своята първа среща с публиката на 27 ноември, участват Станислава Каменова-Зафирова, Никол Германова, Гергана Анмахян и Диян Русев. Сценографията и куклите са дело на Миглена Методиева, а композитор на музиката към представлението е на Георги Гарчов.
След премиерата всички на възраст над три години могат да го гледат още на 30 ноември и 1 декември.